6 mýtů o Evropské unii

Publikováno V rubrikách EU články
6 mýtů o Evropské unii

„Brusel zakázal klasické žárovky!” 

Unie skutečně nařídila postupné stažení klasických žárovek z obchodních regálů. Avšak toto rozhodnutí vzniklo na základě dohody členských států. Prvotní návrh dokonce přišel ze strany členů, již v roce 2007 byla EU vyzvána k vytvoření plánu pro efektivnější osvětlení. V roce 2009 poté legislativa vyšla v platnost. 

„EU zakazuje český tuzemák!” 

V roce 2008 vzniklo takzvané “nařízení o ochucovadlech”. Ve zkratce se značně zpřísnila pravidla pro použití éček v potravinách. A právě v českém tuzemáku se používá ochucovadlo, které podle studií může způsobovat rakovinu. Nakonec byla z důvodu zachování výrobních postupů pro ČR vyjednána výjimka a tato látka se může používat ještě do roku 2023. 

„Brusel zakazuje hranolky, brambůrky, kávu a chléb!” 

Unie rozhodně nemá v plánu zakázat prodej výše uvedeného. Celá problematika je založena na karcinogenní látce akrylamid, která vzniká při smažení, pečení nebo při zpracování kávy. Ze strany EU byly pouze vypracovány technologické postupy, které by měly snižovat objemy vzniklého akrylamidu během výroby. 

„Konec zabijaček v Čechách!” 

Obavy z jejich zákazu se objevily s novými pravidly EU a s nimi spojenou novelou veterinárního zákona. Avšak domácí porážka prasat, drůbeže nebo třeba králíků je stále povolena. Samozřejmě za předpokladu dobrých hygienických podmínek.  

„Brusel zakázal pomazánkové máslo!” 

Výroba pomazánkového másla nikdy zakázána nebyla, byl pouze změněn název. Aby nedocházelo k zmatení zákazníka, jako máslo se mohou označovat pouze výrobky s alespoň 80 % mléčného tuku. Tento požadavek české pomazánkové máslo nesplňovalo. 

„Česko do EU platí víc, než dostává!” 

Do konce roku 2018 ČR zaplatila asi 560 miliard Kč. Naopak více než 1,3 bilionu jsme od Unie získali. Čistý zisk tedy činí téměř 750 miliard Kč. 


A co vy, znáte nějaké další?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *